I když legislativa Jihoafrické republiky příliš nepřeje práci cizinců v zemi, není těžké tam sehnat stáž a půl roku se tak zdokonalovat v oboru i v angličtině.  Kvůli vysoké nezaměstnanosti sice pracovní zákony značně protěžují místní obyvatelstvo (především to původní Africké), ale firmy rády nabídnou praxi studentům z Evropy. Některé z nich za práci vyplácí alespoň malou odměnu, jiné (obzvláště ty z neziskového sektoru) si to nemohou dovolit. Financování tak z velké části leží na bedrech samotného stážisty. Ten pak může využít vlastní úspory, zkusit získat nějaké stipendium nebo požádat o pomoc rodinu. Zkušenost získaná v Kapském Městě však zpátky doma jistě přijde vhod.

 

Obzvláště po studentech marketingu, IT, administrativy či lidských zdrojů je v Jižní Africe velká poptávka. Malé čerstvě založené firmy nemají mnoho prostředků na rozvoj těchto oblastí a tak rády přijmou studenty z Evropských renomovaných univerzit, aby získaly levněji kvalifikovanou pracovní sílu. Na oplátku nabízejí praxi v oboru, možnost podílet se na růstu firmy a na zdokonalování jejích vnitřních procesů a také každodenní využití profesionální angličtiny – tedy vše, co absolvent tolik potřebuje, aby získal dobrou práci po ukončení studia. Jedná se tedy o oboustranně výhodný vztah zakotvený ve smlouvě na tři až šest měsíců (dle preferencí uchazeče, firmy samozřejmě nejraději uvítají stážisty na celý půlrok).

 

Před odjezdem do JAR nejsou vyžadována žádná povinná očkování ani vyšetření. Rozhodně není na škodu, pokud jste byli naočkováni proti žloutence a meningitidě. Jestli se během svého pobytu chcete pohybovat i mimo město, doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu. Také se informujte na výskyt malárie. Oblast Západní Kapsko je v tomto směru bezpečná. Nikde v Jihoafrické republice nepodceňujte nemoc AIDS. Její šíření se zatím stále nedaří zastavit. Obzvláště výrazně je postiženo chudé a nevzdělané původní Africké obyvatelstvo, tedy lidé, kteří nemají ani ponětí, jak se toto onemocnění šíří a jak funguje prevence. Kvalita potravin i vody (v Kapském Městě jí pijí přímo z kohoutku) je nad očekávání dobrá. Obecně je i Jihoafrické zdravotnictví (to soukromé) vyspělé, čemuž odpovídají ceny za vyšetření u doktora či základní lékařské zákroky. Cestovní pojištění je tak samozřejmě nezbytností.

 

Většina Evropanů, včetně občanů ČR, může v Jižní Africe pobývat bez víz až 90 dní. Pokud máte chuť zůstat déle, nejpozději do 60 dnů od příletu musíte zažádat o víza. K tomu je potřeba nashromáždit řadu dokumentů (většina se dá sehnat až na místě) a také zaplatit poplatek 425 randů. Už doma si zařiďte výpis z účtu opatřený soudním překladem, který potvrzuje dostatečnou výši finančních prostředků (ekvivalent 500 eur/ měsíc). Mohou jej po vás chtít i při kratším pobytu, pro žádost o víza je však nezbytný. Stejně může také posloužit i dopis od rodičů (napsaný pochopitelně v angličtině), kterým se zaručí, že vám poskytnou finanční podporu po dobu vašeho pobytu v JAR.

 

Stáže pro studenty z Evropy nabízí v Kapském Městě řada agentur. Abyste se vyhnuli poplatkům za zprostředkování, můžete oslovit přímo vybranou firmu a zeptat se, zda neshánějí stážisty na výpomoc. Pokud se vám podaří sehnat dobrou práci, budou to pro vás zkušenosti k nezaplacení. Jižní Afrika nabízí navíc spoustu možností pro aktivní využití volného času. Na své si přijdou jak milovníci hor a horských túr, vodních a adrenalinových sportů, tak i vyznavači kvalitního jídla a pití (především vína). Nezapomenutelné okamžiky můžete prožít, když vyrazíte do některého z národních parků nebo přírodních rezervací. Pro každého zájemce o cestu do JAR je důležité následující:

 

  • zjistit si co nejvíce o lokalitě, ve které budete bydlet a o zabezpečení nemovitosti (alarmové systémy, elektrické oplocení či hlídací služba před objektem jsou celkem běžné).
  • zapomenout na to, že se lze za tmy pohybovat venku. Večer se můžete přepravovat pouze autem (či taxíkem) a to nejlépe s větší skupinou lidí. Jinak to může být nebezpečné!a
  • byste se někam dostali a něco viděli, bude vypůjčení auta (alespoň na určitou dobu) nezbytností. Předchozí zkušenosti s řízením vlevo přijdou vhod.
  • připravte se na to, že v Jižní Africe moc našinců nepotkáte. Proto je dobré ovládat alespoň do určité míry angličtinu (případně afrikánštinu), ať si můžete najít kamarády, se kterými pak budete trávit volný čas.

Na stáž do Jižní Afriky přes www.jinastaz.czChcete najít Vaši vysněnou práci v zahraničí?